Dekoder do telewizji naziemnej – potrzebny czy zbędny dodatek w telewizorze?

Kupno telewizora nie jest tak proste jak było jeszcze kilka lat temu. Dostępna ogromna ilość modeli, charakteryzujących się rożnymi matrycami, rozdzielczościami lub rozmiarami, powoduje, że aby zakupić dobry odbiornik należy wcześniej bardzo dokładnie się przygotować. Jakby tego było mało, telewizory wyposażane są w dodatkowe funkcje i moduły, które choć przydatne, dla kogoś mogą okazać się całkowicie zbędne.

Telewizor do telewizji?

Jednym z takich najbardziej rzucających się w oczy przykładów często zbędnego urządzenia jest dekoder do telewizji naziemnej.
Aby zrozumieć zasadność istnienia takiego urządzenia należy poznać najpierw nieco technicznej strony nadawanej telewizji.
Do niedawna by móc oglądać telewizje wystarczył telewizor z chociażby kawałkiem druta, który pełnił role anteny. Telewizja analogowa nie była zbyt wymagająca. Obecnie dostępna telewizja cyfrowa wymaga używania specjalnego dekodera do telewizji naziemnej, aby możliwe było jej odbieranie. A taki dekoder tani nie jest.
Wniosek zatem jest prosty: jeśli ktoś szuka telewizora do konsoli lub ewentualnie do kablówki, która będzie odbierana przez osobny dekoder, można śmiało odpuścić zakup modelu posiadającego własny dekoder, ponieważ będzie to całkowicie zbędny zakup.
Jeśli jednak, ktoś będzie chciał oglądać telewizje naziemną, taki zakup będzie konieczny i opłacalny, ponieważ osobny odbiornik będzie zwyczajnie droższy i gorzej wykonany, niż fabryczny dostępny w telewizorze.

Ten wpis został opublikowany w kategorii technologia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.